Akü Üretimi Otomasyon

3dmachineelectronictechnologie

Akü üretiminde esneklik

Otomotiv endüstrisinde dünya çapında önde gelen sistem ortaklarından biri , akü modüllerinin üretimini otomatikleştiriyor. İse bunun için tam otomatik tesis geliştirdi.

Akü: Elektrikli Aracın Kalbi 

Tüm tesis prosesleri dahil olmak üzere, üretim tesisiyle birlikte yılda yaklaşık 300.000 akü modülü imal edilecek. Bu modüller özellikle elektrikli araçlarda kullanılacak. Ancak akü modülleri esnek tasarlanmış olup bu sayede prensip olarak diğer uygulama alanları için de kullanılabilir. 

 

Modüler ve tam otomatik akü modül üretim hattı

Akü modülleri, 2020 sonbaharından itibaren tam otomatik üretim hattındaüretilecek. Yüksek boyutta stratejik öneme sahip yeni bir iş alanıdır. Alman pazarındaki ilk aktörlerden biri olan şirket, büyük hacimli ve yüksek otomasyonlu bir modül üretim hattına yatırım yapıyor.

Dört tesis alanı üzerinde akü modülü üretimi

Tesis dört ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, akü hücreleri test edilir ve montaj için hazırlanır. İkinci bölümde, münferit akü hücrelerinden bir boru modülü üretilir. Bunun için “birleştirme cihazında”, hücreler, bir “yığın” oluşturmak üzere bir araya getirilir. Bu yığın, yığının uçlarına konumlandırılan baskı plakaları ve akü hücrelerinin yanına yerleştirilen bağlantı çubukları ile birlikte preslenir. Endüstriyel robot tarafından yönlendirilen kompleks bir lazer sistemi ve lazer optik yardımıyla, bağlantı çubukları hücre yığınının baskı plakalarına kaynaklanır ve bu sayede ham modül tamamlanır. Gereksinime bağlı olarak, bir akü modülüne on iki ilâ yirmi dört akü hücresi eklenir.  

 

Üçüncü tesis bölümünde, akü modülleri elektriksel olarak bağlanır ve ölçülür. Bunun için, hücre temas sistemi (“ZKS”) yerleştirilir ve münferit her akü hücresinin kontaklarıyla birlikte kaynaklanır. Buradaki özel zorluk çok dar yapı parçası ve ekleme toleranslarının yanı sıra özel lazer temas kaynağı gerekliliklerdir, çünkü burada minimum ısı girişi olması halinde güvenilir bir şekilde büyük bir temas yüzeyi oluşturulmalıdır. Lazer kaynak teknolojisinin avantajı, temassız ve zorlamadan çalışmasının yanı sıra hızlı, hassas, aşınmasız ve iyi kontrol edilebilir olmasıdır. Kullanılan lazer tarayıcı optiği, kaynak dikişlerinin geometrisinin esnek bir şekilde tasarlanmasını sağlayan optimum bir temas sonucu sağlar.

 

Dördüncü ve son tesis alanında, akü modüllerinin otomatik bir elektrik ve mekanik son denetimi gerçekleştirilir. Ayrıca burada izolasyon değerleri beş kilovolta kadar bir voltaj mukavemeti açısından kontrol edilir. Bu test ile, kişilerin ve nesnelerin elektrik deşarjlarına ve kaçak akımlara karşı korunması sağlanır. Akabinde akü mahfazası, akü modülünün temasa ve toz parçacıklarına karşı korunmasını sağlamak amacıyla sıcak perçinlenmiş bir kapakla kapatılır. Son olarak, akü modülü üzerine akü modülünün açıkça tanımlanmasına olanak tanıyan bir veri matrisi kodu lazerlenir.

Open chat
Size nasıl yardımcı olabilirim.
3D Machine And Electronic Technologie Hoş Geldiniz.