Borulu Eşanjörler​

Borulu Eşanjörlerin çalışma Prensipleri

Bu ısı eşanjörlerinin çalışma prensibi basittir. Bir boru içinde boru ısı eşanjörü, soğuk akışkanın sıcak akışkan çıkışının sıcaklıklarının üzerinde ısıtılabilmesi için sıcaklık geçişlerinin elde edilmesini sağlayan net bir karşı akım akışı sağlayabilir.

Sıcak veya soğuk sıvı, kendisini ısıtan veya soğutan sıvı ile asla temas etmez. İç ve dış boruların her biri sıcak veya soğuk sıvıyı tutar. Bu yöntem dolaylı ısı transferleri yöntemi olarak bilinir. Dış borudaki sıvı, borunun karşı ucundan iç borudaki sıvıya girer. Buna karşı akış veya ters akış denir.

Tüplü ısı eşanjörleri, doğrudan buhar enjeksiyonlu ısı eşanjörünün gerekli olduğu tüp ön ısıtma ve soğutma bölümlerinde kullanım alanı bulur. Ön ısıtma ve soğutma bölümlerindeki ısı eşanjörleri dolaylı ısı transferi yöntemiyle yapılır, ancak nihai ısıtma, Doğrudan Buhar Enjeksiyonu veya Doğrudan Buhar İnfüzyonu olarak bilinen doğrudan ürüne buhar enjekte edilerek yapılır.

...

Çift borulu ısı eşanjörleri, bir borunun daha büyük bir borunun içine merkezi olarak yerleştirildiği şekilde tasarlanmıştır. Çift borulu yapı, ürünün sınırsız akışına izin vererek, onu viskoz ürünler için ideal bir ısı eşanjörü haline getirir. Ürünler iç borudan akar ve servis sıvısı iki boru arasındaki boşluktan çevreleyen kabuktan akar.

Borulu ısı eşanjöründeki borular, düşük-orta viskoziteli ürünleri ısıtmak veya soğutmak için özel olarak tasarlanmıştır. Borudan boruya ısı eşanjörlerinin en büyük avantajı, elyaf veya partikül içeren ürünleri tıkanma riski olmadan işleyebilmesidir.

Tüplerin büyük çapları, serbest akışlarını sağlar. Bu ısı eşanjörü sökülebilirdir, bu da mekanik temizliği mümkün kılar. AlfaVap In-Line, tek bir çerçeveye uyan çok etkili bir plakalı evaporatördür.

Uygulamanın ihtiyacına göre özelleştirilir, kompakttır ve ayak izini en aza indirir. Basitçe tak ve çalıştır ünite, yerinde kurulum zamandan tasarruf sağlar ve bakımı kolaydır.

AlphaWap hat içi, nişasta endüstrisindeki tatlandırıcılar, hindistancevizi suyu ve berrak meyve suları için kullanılıyor. Özel yapı ve korozyona dayanıklı malzeme, uzun kullanım ömrü sağlar.

...

Eşsiz ve sıkıştırılmış tasarımları, termal yorgunluğu önler, verimliliği artırır ve toplam boyutu azaltır. Yüksek sıcaklıklar, yüksek basınç ve düşük akış uygulamaları için idealdir.

Boru içinde borulu ısı eşanjörlerinin yerleşimi, mevcut kurulum ayak izlerine veya diğer müşteri isteklerine uyacak şekilde özelleştirilebilir. Flanş bağlantılarının kullanılması, bu borulu ısı eşanjörlerinin temizlik ve bakım görevlerini kolaylaştırmak için ayrılmasını sağlar.

Tasarım, dünyanın önde gelen OEM'leri tarafından ve sürekli büyüyen toptan yedek parça pazarında kullanılmaktadır. Tasarım ve kurulumun basitliği, bu ürünü her iki pazarda da ideal kılmaktadır.

Teknik Özellikleri

 • 100.000 Btu/saate (29 kW) kadar ısı transfer hızı
 • 10 GPM'ye (38 LPM) kadar sıvı akışı
 • 4.500 psi'ye (310 bar) kadar basınçlar
 • 152 °C'ye kadar çalışma sıcaklığı
 • Reynolds tübüler akış sağlayabilir.
 • Ek ısı transfer alanı sağlamak için oluklu iç boru.

Avantajları

 • Oluklu borular sayesinde yüksek termal verim
 • Temizlemesi kolay
 • Düşük bakım
 • Güçlü
 • Tüm hijyenik armatürler
 • Yüksek parçacık kapasitesi
 • Kirlenmeye karşı dayanıklı
 • Karbon çeliğinden özel alaşımlara kadar yapı malzemelerinde esneklik
 • Yüksek viskoziteli ürünü işleyebilir
 • CIP temizliği için gerekli endüstri standartlarını karşılar. Saniyede minimum 1,5 metre hız

borulu ısı eşanjörünün tipik çalışma prensibi
GIDA ENDÜSTRİSİ İÇİN ISI EŞANJÖRLERİ Yiyecek ve içecekler, aralarında en sık ve önemli olanı mikrobiyal popülasyonu inaktive etmek ve dolayısıyla raf ömrünü stabilize etmek ve uzatmak olan çeşitli nedenlerle ısıl işleme tabi tutulur. Gıda endüstrisi için tüm önemli kazanımlar olan gıdaların besleyici ve organoleptik niteliklerine herhangi bir zarar gelmesini önlemek ve ayrıca zamandan tasarruf etmek ve yakıt maliyetlerini azaltmak için ısı transferi hızlı ve etkili olmalıdır. Bir ısı eşanjöründe, termal enerji bir katı veya sıvıdan başka bir katı veya sıvıya aktarılır. Ekipmanın tasarımında, bu enerji transferini verimli ve kontrollü koşullar altında gerçekleştirmek için hesaplamak için ısı transferi denklemleri uygulanır. İyi bir ısı eşanjörü tasarımının yanı sıra, ısı transfer verimi elde etmek için diğer faktörler çok önemlidir; bunların arasında, ısı alışverişi yüzeylerinde herhangi bir (mineral veya organik) birikinti birikmesinden kaçınmak vardır. Bu nedenle ısı değiştirici akışkan olarak su kullanılıyorsa deiyonize edilmesi gerekir. Ekipmanla işlemden geçirilen gıda sıvıları (örn. süt, soslar, vb.) işlenen her partinin sonunda yeterli temizleme prosedürleriyle iyice temizlenmelidir. Değiştirilen yüzeyler tamamen temiz değilse, ısı değişim verimliliği tehlikeye girer. Gıda endüstrisi uygulamalarında en çok kullanılan ısı eşanjör tasarımlarından bazıları (şekillere bakın) şimdi açıklanmaktadır. ısı değişim akışkanı olarak su kullanılıyorsa, deiyonize olması gerekir. Ekipmanla işlemden geçirilen gıda sıvıları (örn. süt, soslar, vb.) işlenen her partinin sonunda yeterli temizleme prosedürleriyle iyice temizlenmelidir. Değiştirilen yüzeyler tamamen temiz değilse, ısı değişim verimliliği tehlikeye girer. Gıda endüstrisi uygulamalarında en çok kullanılan ısı eşanjöründe ısı değişim akışkanı olarak su kullanılıyorsa, deiyonize olması gerekir. Ekipmanla işlemden geçirilen gıda sıvıları işlenen her partinin sonunda yeterli temizleme prosedürleriyle iyice temizlenmelidir. Değiştirilen yüzeyler tamamen temiz değilse, ısı değişim verimliliği tehlikeye girer.

Kabuk Borulu Eşanjör Çalışma Prensibi

Kabuk ve borulu ısı eşanjörünün çalışması oldukça basittir. Akışkanlardan biri boruların içinde, diğeri ise kabuğun içinden akar. Akış sırasında ısı alışverişi yaparlar, bu da soğuk sıvının sıcak sıvıdan ısı kazandığı anlamına gelir. Böylece bir soğuk sıvı, gövde (veya boru tarafı veya kanal tarafı) giriş ağzına girer ve çıkış ağzından sıcak sıvı olarak çıkar. Açıktır ki, diğer sıvı girişten ziyade çıkışta soğuyacaktır. Kabuk ve borulu ısı eşanjöründeki ısı transferi, termal olarak iletken metal boruların sayısına göre karar verilen açıkta kalan yüzey alanı ile belirlenir. Kabuk ve borulu ısı eşanjörünün içindeki sıvı akışı paralel akış veya çapraz akış olabilir.

    Yandaki şekil, kanal tarafının ön başlığındaki hem giriş hem de çıkış nozülünü göstermektedir. Bu, bu eşanjörün çift sayıda boru geçişinden oluştuğu anlamına gelir. Ancak, tek sayıda tüp geçişi olabilir. Bu durumda kanal tarafı çıkış nozulu okuma başlığında olacaktır. Tüp geçişlerinin sayısının arttırılması, ısı transfer katsayısını arttırır.

Tüp ve kabuk tarafı akışındaki akışkan türbülansını artırmak için, türbülatör ve bölmeler sırasıyla tüplerin ve kabukların içine monte edilir. Bu, akışkanlar arasındaki ısı transferini arttırır.
borulu ısı eşanjörünün tipik çalışma prensibi
Open chat
Size nasıl yardımcı olabilirim.
3D Machine And Electronic Technologie Hoş Geldiniz.